اخبار مرکز

بخشنامه ها

فراخوان

کد مطلب: 30245 | تاریخ مطلب: 18/09/1392
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
           

اساتید دانشگاه بدانند که اگر چنانچه دانشگاه را بسازند، کشورشان را بیمه‏کرده‏اند تا آخر.

دانشگاه مبدا همه تحولات است. مقدرات این مملکت دست این دانشگاهیهاست. از دانشگاه باید سرنوشت‏یک ملت تعیین بشود. دانشگاه یک کشورى اگر اصلاح شود، آن کشور اصلاح مى‏شود. اساتید دانشگاه بدانند که اگر چنانچه دانشگاه را بسازند، کشورشان را بیمه‏کرده‏اند تا آخر.


باید این مساله را دنبال کنیم که دانشگاه اسلامى شود تا براى کشور ما مفیدگردد. باید قبل از هر چیز دانشگاه اسلامى باشد ؛ براى این که کشور هر چه صدمه خورده‏است از کسانى بوده که اسلام را نمى‏شناخته‏اند. معنى اسلامى‏شدن دانشگاه این است که استقلال پیدا کند، و خودش را از غرب‏جدا کند، و خودش را از وابستگى به شرق جدا کند؛ و یک مملکت مستقل، یک‏دانشگاه مستقل، یک فرهنگ مستقل داشته باشیم.


شما دانشجوهاى عزیز! خودتان در صدد این باشید که از غربزدگى بیرون بیایید. این گمشده خودتان را پیدا کنید، گمشده شما خودتان هستید. دانشگاه را باید شما رو به خدا ببرید، رو به معنویت ببرید ؛ و همه درسها هم‏خوانده بشود، همه درسها هم براى خدا خوانده بشود. شما دانشگاهیها کوشش کنید که انسان درست کنید؛ اگر انسان درست کردیدمملکت‏خودتان را نجاد مى‏دهد. دانشگاهها را مرکز تربیت قرار دهید ؛ علاوه بر دانش، تربیت لازم است ؛ اگریک دانشمندى تربیت نداشته باشد مضر است. دانشگاه باید مرکز درست کردن انسان باشد. اگر دانشگاه واقعا دانشگاه باشد، و دانشگاه اسلامى باشد ؛ یعنى در کنارتحصیلات، تهذیب هم در آنجا متحقق باشد، تعهد هم باشد، یک کشورى را اینهامى‏توانند به سعادت برسانند.


دانشگاه خوب، یک ملت را سعادتمند مى‏کند و دانشگاه غیراسلامى، دانشگاه‏بد، یک ملت را عقب مى‏زند. این افرادى که از دانشگاه درمى‏آیند یا مخرب یک کشورى هستند یا سازنده آن‏کشور هستند. هر چه از خوبیها و بدیها براى یک ملتى تحقق پیدا مى‏کند، وابستگى یااستقلال، در قید و بند بودن و اختناق یا آزادى، تابع تربیتهاى دانشگاهى‏است. دانشگاه است که امور کشور را اداره مى‏کند، و دانشگاه است که نسل آینده‏و حاضر را تربیت مى‏کند.و اگر چنانچه دانشگاه در اختیار چپاولگرهاى شرق وغرب باشد، کشور در اختیار آنهاست. دانشگاه که در راس امور هست و تقدیرات یک کشورى، مقدرات یک کشورى بسته‏به وجود آنهاست، باید جدیت کنند که روى خودشان را از غرب و شرق‏برگردانند. همه توان خود را گویندگان و روشنفکران و متفکران و دانشگاهیان و دانشمندان، صرف قطع امید دشمن اصلى ما آمریکا کنند. جدیت و فداکارى لازم دارد تا دانشگاه، دانشگاه بشود.


امیدوارم دانشگاهى داشته باشیم که به درد ملت بخورد. ان شاء الله - روزى بیاید که از جاهاى دیگر براى تحصیل به ایران بیایند. امیدوارم احساس کرده باشید که همه دردهاى ایران از دانشگاه شروع شده است. باید دانشگاهها بیدار بشوند، باید از همین دبستان تا آن آخر دانشگاه از این‏افکار غربزده تهى بشوند، و شرق روى پاى خودش بایستد. اگر دانشگاهها درست نشود، و مدرسه‏هاى ما هم درست نشود، امید این که یک‏جمهورى اسلامى ما پیدا بکنیم نداریم. اسلام با فساد دانشگاهها مخالف است، با عقب نگه‏داشتن دانشگاهها مخالف‏است، با دانشگاه استعمارى مخالف است. اگر دانشگاه را ما سست بگیریم و از دست برود، همه چیزمان از دستمان رفته‏است.


اگر آرامش در دانشگاه نباشد، و در محیطهاى تعلیمى نباشد، چطور امکان داردکه متفکران افکار خودشان را به جوانان ما صادر کنند و مغزهاى آنها را متفکر ومتخصص بار بیاورند اگر دانشگاهها خالى از مردانى دانشمند و متخصص شوند، اجانب منفعت‏طلب‏چون سرطان در تمام کشور ریشه دوانده، و زمام امور اقتصادى و علمى ما را به‏دست مى‏گیرند و سرپرستى مى‏کنند. اکثر ضربات مهلکى که به این اجتماع خورده است، از دست اکثر همین‏روشنفکران دانشگاه رفته‏اى است که همیشه خود را بزرگ مى‏دیدندو مى‏بینند. به همه نسلهاى مسلسل توصیه مى‏کنم که براى نجات خود و کشور عزیز و اسلام‏آدمساز ، دانشگاهها را از انحراف و غرب و شرق زدگى حفظ و پاسدارى کنید. براى همیشه نگذاریم دانشگاهها به انحراف کشیده شود ؛ و هر جا انحرافى به‏چشم خورد با اقدام سریع به رفع آن کوشیم. و این امر حیاتى باید در مرحله اول‏با دست پرتوان خود جوانان دانشگاهها و دانشسراها انجام گیرد.


سلام بر دانش و دانشگاه و دانشگاهیانى که چراغ راه هدایت و راهنمایى ملت،به سوى تعالى و سعادت و فضل و فضیلت مى‏باشند. سلام بر جوانان برومندى که با سلاح علم در سرفرازى و اعتلاى کشور، کشور عزیزاسلامى کوشا، و در رسیدن به هدفهاى انسانى - اسلامى از هیچ زحمت و کوششى دریغ‏ندارند. مهمترین عامل در کسب خودکفاى و بازسازى، توسعه مراکز علمى و تحقیقاتى وتمرکز و هدایت امکانات، و تشویق همه‏جانبه مخترعین و مکتشفین و نیروهاى متعهد و متخصصى است که شهامت مبارزه با جهل را دارند، و از لاک نگرش‏انحصارى علم به غرب و شرق بدر آمده، و نشان داده‏اند که مى‏توانند کشور راروى پاى خود نگه دارند. باید دانشگاهها خودکفا بشوند که احتیاج به دانش غرب نداشته باشند.   

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال

 
 
  • امام
  • دانشگاه
  • روشنای علم
  • فراخوان
  • آثار علمی
  • مطالب سایت
  • چند رسانه ای
  • سایتهای مرتبط