اخبار مرکز

بخشنامه ها

فراخوان

کد مطلب: 30246 | تاریخ مطلب: 18/09/1392
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
           

علم حقیقى آن است که چراغ هدایت ملکوت، و صراط مستقیم تقرب حق و دار کرامت او باشد.

علم حقیقى آن است که چراغ هدایت ملکوت، و صراط مستقیم تقرب حق و دار کرامت او باشد. آن علمى که شروع بشود به اسم رب، نور هدایت دارد. سنگر علم هم یک سنگر دفاعى است، دفاع از همه فرهنگ اسلام. زندگى زیر چتر علم و آگاهى آنقدر شیرین، و انس با کتاب و قلم و اندوخته‏ها آنقدر خاطره‏آفرین و پایدار است، که همه تلخیها و ناکامیهاى دیگر را از یاد مى‏برد.


اگر کشور ما علم را بیاموزد، ادب را بیاموزد، جهتیابى علم و عمل را بیاموزد، هیچ قدرتى نمى‏تواند بر او حکومت کند. انسان تا آخر عمرش هم به علم احتیاج دارد و هم به آموزش و پرورش، هیچ انسانى نیست که مستغنى از علم باشد، و مستغنى از پرورش و تربیت. از علم در لسان قرآن بسیار تمجید شده است، لکن در کنارش تقوا. میزان ارزش، این دو خاصه است، علم و تقوا تواما. علم و عمل، علم و تعهد، به منزله دو بال هستند که با هم مى‏توانند به مراتب ترقى و تعالى برسند.


علم و تقوا اگر در کسى جمع شد در دنیا و آخرت سعادتمند است. علم تنها اگر ضرر نداشته باشد فایده ندارد. اگر شما یا ما گمان کنیم که علم منشا سعادت است ولو هر چه باشد، این‏اشتباه است. اگر چنانچه علم در یک قلب فاسد وارد شد، در یک مغز فاسد - از جهت اخلاق - وارد شد، ضررش بیشتر از نادانى است. واى به حال طالب علمى که علوم در قلب او کدورت و ظلمت آورد. شما بدانید که اگر چنانچه عالم - هر عالمى باشد - تهذیب اسلامى پیدا نکرده باشد و اخلاق اسلامى پیدا نکند، براى اسلام مضر است که نافع نیست.


اگر چنانچه عالم مهذب نباشد، ولو این که عالم به احکام اسلام باشد، ولو این که عالم به توحید باشد، اگر مهذب نباشد، براى خودش و براى کشورش و براى ملتش و براى اسلام ضرر دارد که نفع ندارد. اگر چنانچه وعاظ‏السلاطین بگذارند و اتحاد ما را به هم نزنند، - ان شاء الله - پیروز خواهیم شد، و دول اسلامى و ممالک اسلامى پیروز خواهند شد. شر عالم فاسد براى اسلام از همه شرور خطرناکتر و بیشتر است.


اگر چنانچه عالم فاسد بشود عالم فاسد مى‏شود. بسیار اشخاص هستند که دانشمندند، خیلى هم دانشمندند! لکن چون تربیت اسلامى ندارند، وجودشان گاهى ضرر مى‏زند به کشور و ضرر مى‏زند به اسلام. دانشمندهاى ما نترسند از غرب، اساتید دانشگاه ما نترسند از غرب، و جوانان ما نترسند و اراده کنند که در مقابل غرب قیام کنند. بشر تا در سایه مسلسل و توپ و تانک مى‏خواهد ادامه حیات بدهد، نمى‏تواند انسان باشد، نمى‏تواند به مقاصد انسانى برسد. آن وقتى مردم به مقاصد اسلامى و انسانى مى‏رسند، و به کمال دانش و علم مى‏رسند که قلمها بر مسلسلها غلبه کند ، و دانشها در بین بشر به آن جا برسد که مسلسلها را کنار بگذارد و میدان، میدان قلم باشد، میدان علم باشد.   

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال

 
 
  • امام
  • دانشگاه
  • روشنای علم
  • فراخوان
  • آثار علمی
  • مطالب سایت
  • چند رسانه ای
  • سایتهای مرتبط