اخبار مرکز

بخشنامه ها

فراخوان

کد مطلب: 30247 | تاریخ مطلب: 18/09/1392
نسخه چاپی | ارسال به دوستان
           

هر اصلاحى نقطه اولش خود انسان است.

هر اصلاحى نقطه اولش خود انسان است. اگر چنانچه خود انسان تربیت نشودنمى‏تواند دیگران را تربیت کند. انسان اگر درست بشود همه چیز عالم درست مى‏شود. آن قدر که این انسان، این حیوان دو پا، در عالم فتنه و فساد مى‏کند هیچ‏موجود دیگرى نمى‏کند ؛ و آن قدرى که این حیوان دو پا محتاج به تربیت است هیچ‏حیوانى محتاج نیست. همان طورى که هر شخص و هر فردى موظف است که خودش را اصلاح کند، موظف‏است که دیگران را هم اصلاح کند.


تمام کتب آسمانى که بر انبیا نازل شده است، براى این بوده است که این‏موجودى که اگر سرخود باشد خطرناکترین موجودات عالم است، تحت تربیت وتعلیم الهى واقع بشود و بهترین موجودات، و افضل تمام خلایق بشود. عالم مدرسه است و معلمین این مدرسه انبیا و اولیا هستند. در اسلام همه امور مقدمه انسان‏سازى است. با تربیت انسان عالم اصلاح مى‏شود. اساس عالم بر تربیت انسان است. آموزش تنها فایده‏اى ندارد، گاهى هم مضر است.


صدمه‏هایى که وارد مى‏شود بر مملکت، غالبا از این متفکرین بى‏پرورش،آموزشهاى بى‏پرورش واقع مى‏شود؛ علم را تحصیل مى‏کنند لکن تقوا ندارند. بهترین و مؤثرترین راه مبارزه با اجنبى مجهزشدن به سلاح علم دین و دنیاست،و خالى کردن این سنگر و دعوت به خلع این سلاح، خیانت به اسلام و مملکت اسلامى‏است. تربیت کنید! مهم تربیت است، علم‏تنها فایده ندارد، علم‏تنها مضراست. تربیت و تزکیه مقدم بر تعلیم است. کوشش کنید این آموزشى که به مردم مى‏دهید جهتدار باشد.


طبقه‏اى که مى‏خواهند مردم را ارشاد کنند، اینها باید اقوالشان با اعمالشان‏موافق باشد. شما که براى تربیت معلم قیام کردید، و هر کس که براى تربیت معلم قیام‏کرده است باید بداند که، اولا - شغل، شغلى الهى است، خداى تبارک و تعالى‏مربى معلمین است، که انبیا باشند ؛ اولا شغل، شغل الهى است و ثانیا تربیت و تزکیه مقدم بر تعلیم است. مسامحه و سهل‏انگارى در تعلیم و تربیت، خیانت با اسلام و جمهورى اسلامى واستقلال فرهنگى یا ملت و کشور مى‏باشد، و باید از آن احتراز کرد.


شریفترین شغل در عالم، بزرگ کردن یک بچه است، و تحویل دادن یک انسان‏است به جامعه. از این کودکهاى امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست مى‏شود. هیچ کس نمى‏تواند ادعا کند که من دیگر احتیاج ندارم به این که تعلیم بشوم وتربیت بشوم ؛ رسول خدا هم تا آخر احتیاج داشت، منتها احتیاج او را خدا رفع‏مى‏کرد، ما همه احتیاج داریم. مجلس و ملت و متفکران متعهد باید این حقیقت را باور کنند و اصلاح فرهنگ واز آن جمله اصلاح مدارس، از دبستان تا دانشگاه را جدى بگیرند، و با تمام‏قوا در سد راه انحراف بکوشند. توجه کنید که دوره مدارس مهمتر از دانشگاه است، چرا که رشد عقلى بچه‏ها دراین دوره شکل مى‏گیرد.


اصلاح دانشگاه زمانى آسان است که فرزندانمان را از دوره دانش آموزى زیر نظربگیریم. جزو برنامه تبلیغات مدارس باید زبان باشد، زبانهاى زنده دنیا ،آنهایى که در همه دنیا شایعتر است. دستگاههاى آموزشى متعهد و دلسوز براى نجات کشور، اهمیت ویژه‏اى در حفظنوپایان و جوانان عزیزى که استقلال و آزادى کشور در آینده منوط به تربیت صحیح‏آنان است، قائل باشند.   

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال

 
 
  • امام
  • دانشگاه
  • روشنای علم
  • فراخوان
  • آثار علمی
  • مطالب سایت
  • چند رسانه ای
  • سایتهای مرتبط